FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STD10P6F6
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STD10P6F6
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 10A (Tc) 35W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 340 pF @ 48 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number STD10
P-Channel 60 V 10A (Tc) 35W (Tc) Surface Mount DPAK