FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STD70N03L
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STD70N03L
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8373
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 70A (Tc) 70W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.3mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number STD70N
N-Channel 30 V 70A (Tc) 70W (Tc) Surface Mount DPAK