FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STD7NS20T4
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STD7NS20T4
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 7A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Base Product Number STD7NS20
Mfr STMicroelectronics
Series MESH OVERLAY™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
N-Channel 200 V 7A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount DPAK