FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STD80N340K6
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STD80N340K6
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 455
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 12A (Tc) 92W (Tc) Surface Mount D-PAK (TO-252)
Parameters
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 950 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 92W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number STD80
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 340mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.8 nC @ 10 V
N-Channel 800 V 12A (Tc) 92W (Tc) Surface Mount D-PAK (TO-252)