Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STF10N95K5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STF10N95K5
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 114
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 950 V 8A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series SuperMESH5™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 800mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FP
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number STF10
N-Channel 950 V 8A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP