FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STF10NM65N
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STF10NM65N
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3679
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 9A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 480mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 850 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number STF10N
N-Channel 650 V 9A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP