FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STF11N65K3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STF11N65K3
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3510
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 11A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220FP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series SuperMESH3™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1180 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number STF11
N-Channel 650 V 11A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220FP