FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STF17NF25
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STF17NF25
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9897
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 17A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number STF17
N-Channel 250 V 17A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP