Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STF25N60M2-EP
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STF25N60M2-EP
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 360
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 18A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ M2-EP
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 188mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.75V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1090 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FP
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number STF25
N-Channel 600 V 18A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP