Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STFI10NK60Z
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STFI10NK60Z
  • Package: TO-262-3 Full Pack, I²Pak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 10A (Tc) 35W (Tc) Through Hole I2PAKFP (TO-281)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAKFP (TO-281)
Package / Case TO-262-3 Full Pack, I²Pak
Base Product Number STFI10N
N-Channel 600 V 10A (Tc) 35W (Tc) Through Hole I2PAKFP (TO-281)