FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STFI130N10F3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STFI130N10F3
  • Package: TO-262-3 Full Pack, I²Pak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 46A (Tc) 35W (Tc) Through Hole I2PAKFP (TO-281)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 23A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3305 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-262-3 Full Pack, I²Pak
Base Product Number STFI130N
N-Channel 100 V 46A (Tc) 35W (Tc) Through Hole I2PAKFP (TO-281)