FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STFI15N95K5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STFI15N95K5
  • Package: TO-262-3 Full Pack, I²Pak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 180
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 950 V 7.5A (Ta) 30W Through Hole I2PAKFP (TO-281)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ K5
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 855 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-262-3 Full Pack, I²Pak
Base Product Number STFI15N
N-Channel 950 V 7.5A (Ta) 30W Through Hole I2PAKFP (TO-281)