Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STH210N75F6-2
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STH210N75F6-2
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4941
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2Pak-2
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 171 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package H2Pak-2
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number STH210
N-Channel 75 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2Pak-2