Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STH400N4F6-2
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STH400N4F6-2
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 943
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2Pak-2
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series Automotive, AEC-Q101, DeepGATE™, STripFET™ VI
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.15mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 404 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package H2Pak-2
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number STH400
N-Channel 40 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2Pak-2