Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STK28N3LLH5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STK28N3LLH5
  • Package: PolarPak®
  • Stock: 7198
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 28A (Tc) 5.2W (Tc) Surface Mount PolarPak®
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±22V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 5.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PolarPak®
Package / Case PolarPak®
Base Product Number STK28
N-Channel 30 V 28A (Tc) 5.2W (Tc) Surface Mount PolarPak®