Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STK30N2LLH5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STK30N2LLH5
  • Package: PolarPak®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3731
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 30A (Tc) 5.2W (Tc) Surface Mount PolarPak®
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2290 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 5.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PolarPak®
Package / Case PolarPak®
Base Product Number STK30
N-Channel 25 V 30A (Tc) 5.2W (Tc) Surface Mount PolarPak®