Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL100N6LF6
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL100N6LF6
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 825
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 100A (Tc) 4.8W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 4.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL100
Mfr STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
N-Channel 60 V 100A (Tc) 4.8W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)