FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL16N1VH5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL16N1VH5
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6562
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 12 V 16A (Tc) 2W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (3.3x3.3)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 8A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 500mV @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2085 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerFlat™ (3.3x3.3)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL16
N-Channel 12 V 16A (Tc) 2W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (3.3x3.3)