FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL25N15F3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL25N15F3
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 25A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL25
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 57mOhm @ 3A, 10V
N-Channel 150 V 25A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)