Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL35N6F3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL35N6F3
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5898
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 35A (Tc) 5W (Ta), 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL35
N-Channel 60 V 35A (Tc) 5W (Ta), 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)