FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL40C30H3LL
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL40C30H3LL
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3975
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 30V 40A, 30A 60W Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ VI
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A, 30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 475pF @ 24V
Power - Max 60W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6)
Base Product Number STL40
Mosfet Array 30V 40A, 30A 60W Surface Mount PowerFlat™ (5x6)