FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL52N25M5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL52N25M5
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5415
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 28A (Tc) 2.5W (Ta), 110W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1770 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL52
N-Channel 250 V 28A (Tc) 2.5W (Ta), 110W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)