FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL75N3LLZH5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL75N3LLZH5
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7785
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 75A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.1mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.8 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1510 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL75
N-Channel 30 V 75A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)