FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL80N4LLF3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL80N4LLF3
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6599
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 80A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2530 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL80
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
N-Channel 40 V 80A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)