FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STL90N10F7
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STL90N10F7
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 70A (Tc) 5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3550 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number STL90
N-Channel 100 V 70A (Tc) 5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)