Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STO68N65DM6
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STO68N65DM6
  • Package: 8-PowerSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 260
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 55A (Tc) 240W (Tc) Surface Mount TOLL (HV)
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.75V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3528 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 240W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TOLL (HV)
Package / Case 8-PowerSFN
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
N-Channel 650 V 55A (Tc) 240W (Tc) Surface Mount TOLL (HV)