FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP165N10F4
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP165N10F4
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3368
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 120A (Tc) 315W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 315W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP165
N-Channel 100 V 120A (Tc) 315W (Tc) Through Hole TO-220