FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP30NM60N
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP30NM60N
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6718
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 25A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 91 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP30N
N-Channel 600 V 25A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-220