FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP40NS15
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP40NS15
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9948
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 40A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MESH OVERLAY™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 140W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP40N
N-Channel 150 V 40A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-220