Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP4N52K3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP4N52K3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 525 V 2.5A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series SuperMESH3™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 525 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6Ohm @ 1.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 334 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP4N52
N-Channel 525 V 2.5A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220