FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP50NF25
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP50NF25
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 396
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 45A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 69mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2670 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP50
N-Channel 250 V 45A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-220