FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP55NF06L
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP55NF06L
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 752
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 55A (Tc) 95W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 95W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP55
N-Channel 60 V 55A (Tc) 95W (Tc) Through Hole TO-220