FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STP60N3LH5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STP60N3LH5
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3840
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 48A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.8 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number STP60N
N-Channel 30 V 48A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220