Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STS15N4LLF5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STS15N4LLF5
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9434
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 15A (Tc) 3W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.7mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.9 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1570 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number STS15
N-Channel 40 V 15A (Tc) 3W (Tc) Surface Mount 8-SOIC