FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STS4DNFS30
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STS4DNFS30
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 4.5A (Tc) 2W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.7 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 330 pF @ 25 V
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number STS4D
N-Channel 30 V 4.5A (Tc) 2W (Tc) Surface Mount 8-SOIC