FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STS8C5H30L
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STS8C5H30L
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Stock: 7699
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 30V 8A, 5.4A 2W Surface Mount 8-SOIC
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A, 5.4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 857pF @ 25V
Power - Max 2W
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number STS8C5
Mosfet Array 30V 8A, 5.4A 2W Surface Mount 8-SOIC