FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STSJ100NH3LL
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STSJ100NH3LL
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1177
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 100A (Tc) 3W (Ta), 70W (Tc) Surface Mount 8-SOIC-EP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 70W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Base Product Number STSJ100N
N-Channel 30 V 100A (Tc) 3W (Ta), 70W (Tc) Surface Mount 8-SOIC-EP