Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STT3PF30L
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STT3PF30L
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3161
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 2.4A (Tc) 1.6W (Tc) Surface Mount SOT-23-6
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 420 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-6
Package / Case SOT-23-6
Base Product Number STT3P
P-Channel 30 V 2.4A (Tc) 1.6W (Tc) Surface Mount SOT-23-6