Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STT5PF20V
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STT5PF20V
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8694
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 5A (Tc) 1.6W (Tc) Surface Mount SOT-23-6
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-6
Package / Case SOT-23-6
Base Product Number STT5P
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 450mV @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5 nC @ 2.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 412 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
P-Channel 20 V 5A (Tc) 1.6W (Tc) Surface Mount SOT-23-6