Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STU10NM60N
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STU10NM60N
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 10A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-251 (IPAK)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number STU10
N-Channel 600 V 10A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)