FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STU10NM65N
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STU10NM65N
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3073
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 9A (Tc) 90W (Tc) Through Hole I-PAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 480mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 850 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I-PAK
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number STU10N
N-Channel 650 V 9A (Tc) 90W (Tc) Through Hole I-PAK