Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STU27N3LH5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STU27N3LH5
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6112
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 27A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ V
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±22V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 475 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-251 (IPAK)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number STU27N
N-Channel 30 V 27A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)