Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STV250N55F3
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STV250N55F3
  • Package: PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7065
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 200A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount 10-PowerSO
Parameters
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-PowerSO
Package / Case PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Base Product Number STV250
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package Tape & Reel (TR)
N-Channel 55 V 200A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount 10-PowerSO