FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STW29NK50ZD
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STW29NK50ZD
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4641
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 29A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 350W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number STW29N
Mfr STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Package Tube
N-Channel 500 V 29A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3