Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STW54NM65ND
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STW54NM65ND
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8906
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 49A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series FDmesh™ II
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 188 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 350W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number STW54
N-Channel 650 V 49A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3