FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STW55NM50N
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STW55NM50N
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7487
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 54A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 27A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5800 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 350W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number STW55N
N-Channel 500 V 54A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3