FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STW75NF30
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STW75NF30
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 4355
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 60A (Tc) 320W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 164 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5930 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 320W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number STW75N
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
N-Channel 300 V 60A (Tc) 320W (Tc) Through Hole TO-247-3