FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUD40N02-3M3P-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUD40N02-3M3P-E3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8442
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 24.4A (Ta), 40A (Tc) 3.3W (Ta), 79W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24.4A (Ta), 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6520 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number SUD40
N-Channel 20 V 24.4A (Ta), 40A (Tc) 3.3W (Ta), 79W (Tc) Surface Mount TO-252AA