FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUD50N03-16P-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUD50N03-16P-E3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9255
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 15A (Ta), 37A (Tc) 6.5W (Ta), 40.8W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1150 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 6.5W (Ta), 40.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number SUD50
N-Channel 30 V 15A (Ta), 37A (Tc) 6.5W (Ta), 40.8W (Tc) Surface Mount TO-252AA