FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUD50N06-09L-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUD50N06-09L-E3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 874
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 50A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2650 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series TrenchFET®
N-Channel 60 V 50A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA